Ból. Ogromny ból podczas miesiączki, ale również między nimi. Ból podczas współżycia, czy przy podstawowych potrzebach fizjologicznych. Tak zaczyna się wpis na temat endometriozy, który przeczytasz TUTAJ. Natomiast z tego artykułu dowiesz się jak możesz zmniejszyć ten okropny ból za pomocą diety. „Za pomocą diety? Emilia zwariowałaś?” Nie. I mam dowody w postaci badań, że dieta przy endometriozie naprawdę działa!
Dlaczego dieta przy endometriozie działa? Wyobraź sobie, że ogniska endometrium (czyli komórek macicy) mogą znajdować się w całym Twoim ciele i co miesiąc narastają i złuszczają się. Powoduje to „tak jakby” rany i ogromny stan zapalny w ciele. W zależności od tego co zjadasz, możesz dostarczać „zapalnika”, który będzie ten stan podtrzymywał, albo „plasterka”, który będzie to miejsce chronił i pozwalał się goić. Możesz grzebać przy tym i powodować, że będzie się cały czas paprać i boleć, albo zadbać o to i powodować, że będzie coraz lepiej.
Oczywiście weź pod uwagę, że na endometriozę i objawy wpływa wiele czynników, fakt jest jednak taki, że odpowiednia dieta na pewno Ci nie zaszkodzi – a wręcz przeciwnie – pomoże!
Jaka dieta jest wskazana przy endometriozie, co będzie „PLASTERKIEM”?
Dieta przeciwzapalna, maksymalnie odżywiająca ciało, regulująca poziom estrogenów oraz wspierająca pracę jelit i wątroby, czyli bogata w warzywa i owoce, błonnik, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (kwasy omega – 3), niektóre przyprawy. Oprócz tego dostarczająca odpowiedniej ilości kalorii.
Jaka dieta nie jest absolutnie wskazana przy endometriozie, co będzie „ZAPALNIKIEM”?
Dieta bogata z cukier, kofeinę, alkohol, tłuszcze częściowo utwardzone/ uwodornione, barwniki, konserwanty i słodziki.
„Ok” – powiesz- „Ale co to wszystko znaczy w praktyce? Co mogę jeść, a czego powinnam unikać?”
Zapoznaj się ze stworzoną przeze mnie zasadą „3 RAZY W” w endometriozie. Mówi ona o tym, co włączyć, co wymienić, a co zupełnie wyrzucić ze swojej diety, aby zmniejszyć stan zapalny w ciele, odczuwać mniejszy ból i czuć się lepiej. Mam nadzieję, że będzie ona dla Ciebie bardzo pomocna!
ZASADA „3 RAZY W” W ENDOMETRIOZIE
WŁĄCZ
WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE, KTÓRE ODŻYWIAJĄ I BUDUJĄ RÓWNOWAGĘ W TWOIM CIELE ORAZ ANTYOKSYDANTY, KTÓRE ZMIATAJĄ WOLNE RODNIKI
Warzywa
Duuużo warzyw najlepiej bez zbędnych dodatków, ulepszaczy, czyli bez chemii. Jeśli masz do takich dostęp – jesteś szczęściarą! Jeśli nie masz – popytaj w najbliższych warzywniakach, a może przyjeżdża w Twoje okolice rolnik? Sprawdź, poszukaj, bowiem warzywa musisz jeść i to w dużych ilościach. Właściwie połowę tego co zjadasz powinny stanowić warzywa!
Owoce
Zjadaj je, ale w ograniczonych ilościach. Podobnie jak warzywa- wybieraj te z dobrego źródła i najlepiej bez skórki.
Przyprawy
Niektóre przyprawy, takie jak goździki, cynamon, kurkuma, oregano mają silne działanie przeciwzapalne. Warto przygotowywać napary, desery, koktajle oraz dania dodając właśnie te wspaniałości!
CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ NA TWOIM TALERZU? Zapisz na listę zakupów: ·
- Warzywa zielone: szpinak, jarmuż, rukola, sałata masłowa, sałata lodowa, brokuł, sałata rzymska, szczypiorek·
- Warzywa czerwone: burak, papryka, pomidor, pomidorki koktajlowe/ daktylowe, rzodkiewki- z dobrego źródła·
- Warzywa żółte: żółta papryka, cukinia, fasolka, dynia
- Inne warzywa: czosnek, cebula, koperek,
- Owoce: żurawina (bez cukru!), jeżyny, jagody, borówka amerykańska, czarne porzeczki, maliny, truskawki, śliwki
- Przyprawy: goździki, cynamon, kurkuma + pieprz czarny, oregano, kakao, czarnuszka
- Zioła: kolendra, bazylia, mięta pieprzowa
Powyższe produkty dostarczają antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki (a te paskudy jak już wiecie mogą trwale uszkadzać komórki- również komórkę jajową, czy plemniki!). Zjadanie produktów bogatych w antyoksydanty jest powiązane z odczuwaniem mniejszego bólu i zmniejszeniem stanu zapalnego. No i dodatkowo odżywiają one Twoje ciało, wprowadzają równowagę hormonalną, dają Ci energię i zdrowie!
Kwasy OMEGA – 3, które zwalczają stan zapalny
CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ NA TWOIM TALERZU? Zapisz na listę zakupów:
- TŁUSTE RYBY MORSKIE: dziki łosoś atlantycki, szprotki, sardynki
- ORZECHY I NASIONA: orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia, nasiona konopii,
- OLEJE: olej lniany, olej z zarodków pszennych, olej z orzechów włoskich, olej rzepakowy, olej konopny
Badania pokazują, że spożycie kwasów tłuszczowych omega – 3 zmniejsza ryzyko rozwoju endometriozy. Co ważne – dieta, w której 1% energii zastąpisz kwasami omega -3 zamiast tłuszczy częściowo uwodornionych, zmniejsza ryzyko endometriozy o prawie 50%!!!
Co to oznacza w praktyce? Produkty takie jak margaryna, chrupiące i tłuste ciasteczka, słone przekąski w panierkach, smażone potrawy – zwłaszcza z gastronomii, produkty gotowe i przetworzone zamień na ryby, orzechy, nasiona i oleje wymienione wyżej.
Czy na pewno zjadasz produkty o działaniu przeciwzapalnym?
Zwracaj uwagę na to, jakie orzechy i oleje kupujesz. Podczas konsultacji bardzo często spotykam się z przekonaniem u kobiet, że skoro zjadają orzechy i polewają sałatki olejem, to w ich diecie dużo jest kwasów omega – 3. Wcale tak nie jest!
Większość orzechów i olejów dostarcza przede wszystkim kwasów omega – 6. Tak, one też są potrzebne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i właściwego funkcjonowania wszystkich narządów w organizmie człowieka. Ale!!! Ważna, a może nawet ważniejsza jest ilość tych kwasów w diecie i stosunek kwasów omega – 6 do omega – 3.
Najlepszy stosunek kwasów omega – 6 do omega – 3 wynosi 4 – 5: 1, jednak w diecie współczesnego człowieka jest on bliższy 20:1, a nawet 50:1!
Powoduje to stan zapalny w organizmie, zwiększenie ryzyka rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, a w kontekście endometriozy – zaostrzenie objawów i ból.
Kwasów omega – 6 dostarczają przede wszystkim: olej słonecznikowy (zamień na rzepakowy), orzechy brazylijskie, orzechy laskowe, orzechy ziemne, migdały (zamień je na orzechy włoskie, bądź orzechy pecan), sezam, czy nasiona słonecznika zamień na nasiona chia, konopne, bądź siemię lniane.
Badania potwierdzają, że kwasy omega – 3 mogą spowolnić wzrost implantów endometrium, zmniejszyć ból i stan zapalny oraz poprawić jakość życia kobiet z endometriozą.
Suplementy
- WIT D3
- OLEJE RYBNE (DHA/ EPA)
- NAC (N – ACETYLOCYSTEINA)
PRODUKTY ZAWIERAJĄCE N – ACETYLOCYSTEINĘ: NAC, czyli N – acetylocysteinę znajdziesz także w wielu produktach, takich jak: czosnek, cebula, brokuł, brukselka, płatki owsiane, kiełki pszenicy. Badania wykazały, że może ona zmniejszyć wielkość torbieli endometrialnych oraz stan zapalany w ciele.
W następnym artykule przeczytasz co warto wymienić i wyeliminować w endometriozie, aby złagodzić objawy i ból. Znajdziesz tam również dodatkową zasadę „W”, czyli WESPRZYJ. Wesprzyj swoje ciało, wątrobę oraz jelita!
ŹRÓDŁA:
- https://www.jmig.org/article/S1553-4650(15)007505/fulltext
- https://academic.oup.com/humrep/article/33/4/715/4833874
- https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/GP.a2017.0017/37603
- http://www.scielo.br/pdf/ramb/v61n6/0104-4230-ramb-61-06-0519.pdf
- https://www.ajog.org/article/S0002-9378(18)30444-7/fulltext
- https://www.minervamedica.it/en/journals/minerva-ginecologica/article.php?cod=R09Y9999N00A19012801