Zapisz się na NEWSLETTER, aby być na bieżąco!

Kochana,

W artykule znajdziesz informacje na temat cyklu miesięcznego oraz hormonów, które odgrywają w nim kluczową rolę. Dowiesz się kiedy powinna wystąpić owulacja i dlaczego oraz bardziej zrozumiesz co się w Tobie dzieje.

Cykl miesięczny składa się z 3 głównych faz:

  • Fazy folikularnej
  • Owulacji
  • Fazy lutealnej

Faza folikularna (przedowulacyjna) rozpoczyna się pierwszym dniem mocnego krwawienia, a jej długość zmienia się w trakcie życia oraz u różnych kobiet może mieć różną długość.

W organizmie młodej kobiety, który dopiero „uczy się” jak to wszystko działa i zaczyna produkować hormony, faza folikularna może trwać nawet 21 dni (co daje cykle ok. 35 – dniowe), natomiast u kobiet po 35. roku życia faza ta może skrócić się do 12 dni ( i cykle trwają ok. 26 dni).

Ogólnie uważa się, że cykl powinien trwać 28 dni, jednak normalne jest jeśli trwa od 23  do 35 dni.

I teraz uwaga! Masz regularne cykle, nawet jeśli różnice w ich długości wynoszą 10 dni. Dopiero jeśli różnice w długości przekraczają 10 dni, można przyjąć, że są nieregularne.

Pomiędzy fazą folikularną, a lutelaną powinna wystąpić OWULACJA. Napisałam „powinna”, a nie „występuje”, ponieważ nie każdy cykl jest owulacyjny. Wpływa na to wiele czynników i opiszę je w osobnym artykule.

Owulacja występuje zazwyczaj 14 dni PRZED kolejną miesiączką, nie PO ostatniej miesiączce.

Łączą się z tym wahania długości cykli, które obserwowane są głównie w fazie przedowulacyjnej, natomiast długość fazy poowulacyjnej jest u większości kobiet dość regularna i wynosi właśnie 14 dni

Co to oznacza w praktyce?

Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej następuje zazwyczaj 14 dni przed następną planowaną miesiączką.

Gdy masz duże wahania długości cykli określanie dni płodnych na podstawie pierwszego dnia miesiączki i wyliczanie ich o  28. dniowy cykl jest niewłaściwe.

Spójrz na poniższy rysunek:

Dlatego warto obserwować siebie, wiedzieć co dzieje się w Twoim organizmie, zauważać różny śluz, który może Ci dużo powiedzieć o fazie cyklu, w której właśnie jesteś, mierzyć temperaturę w pochwie i przede wszystkim – regularnie i z miłością współżyć.

Kiedy najlepiej współżyć?

Uwolniona komórka jajowa żyje i jest zdolna do zapłodnienia do 24 godzin. Magiczne 24 godziny, które były początkiem życia każdego z nas!

Oczywiście, to nie oznacza, że „dni płodne” to tylko te 24 godziny! Wiecie ile żyją plemniki? Trzy, a nawet pięć dni! One już wcześniej mogą czekać na komórkę jajową i stąd tych dni jest więcej.

Dla podsumowania – dni płodne są do 5 dni przed owulacją i 1 dzień po owulacji.

Najlepszą metodą jest regularne współżycie, co 2 dni, jeśli jednak chcesz wiedzieć jak namierzyć owulację pomogą Ci w tym:

  • paski owulacyjne,
  • obserwacja siebie (obserwacja śluzu i mierzenie temperatury),
  • monitoring cyklu u ginekologa,
  • badania poziomu hormonów w poszczególnych dniach cyklu.

Na początek polecam 2 pierwsze metody, jeśli natomiast staracie się od dłuższego czasu, pomoc lekarza może być nieoceniona!

Faza poowulacyjna (lutealna) przez większość życia i u większości kobiet powinna trwać 14 dni – dlatego właśnie uważa się, że owulacja występuje 14 dni PRZED następną miesiączką.

Co jest istotne?

W pierwszej fazie dominują estrogeny, (dokładnie estradiol), który tuż przed owulacją osiąga swój najwyższy poziom i ma miejsce duży wzrost LH (hormonu luteinizującego) i FSH (hormonu folikulotropowego). W czasie piku tych dwóch hormonów następuje owulacja, po czym poziom wszystkich wymienionych wcześniej hormonów spada, a podnosi się poziom progesteronu, czyli hormonu podtrzymującego ciążę.

Związane jest to z tym, że pęcherzyk, z którego uwolniła się komórka jajowa zmienia się w ciałko żółte, które produkuje właśnie progesteron.

Progesteron to bardzo ważny hormon, który przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia i rozwoju zarodka oraz podtrzymuje ciążę. Jest odpowiedzialny za zahamowanie następnej owulacji, wzrost temperatury ciała o 0,2 st. C, zgęstnienie śluzu i stwardnienie szyjki macicy.

Gdy nie dojdzie do zapłodnienia po około 10 dniach poziom progesteronu spada i następuje niedokrwienie, następnie złuszczanie błony śluzowej macicy, co obserwujemy w postaci miesiączki.

Gdy dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte rozrasta się tworząc ciałko żółte ciążowe.

ŹRÓDŁO:

By MenstrualCycle_de.svg: Thomas Steinerderivative work: Michał Komorniczak (talk) – MenstrualCycle_de.svg, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7628642, modyfikacja własna – kliknij w grafikę, aby ją powiększyć.

Oprócz wydzielanych hormonów na grafice znajdziesz również informacje, w które dni  wykonuje się badania poszczególnych hormonów. Poniżej znajdziesz tabelę, która to podsumowuje.

Najważniejsza w tym wszystkim jest równowaga pomiędzy wydzielanymi hormonami w poszczególnych fazach cyklu, na które ma wpływ wiele czynników.

Ważna jest równowaga:

  • Pomiędzy czynnikami, które mogą to zaburzać ( np. stres) , a tymi, które to regulują. Dbaj zatem o relaks i przyjemności, aby obniżać poziom kortyzolu (hormonu produkowanego podczas chronicznego stresu.
  • Pomiędzy zjadanym i wypijanym cukrem, a wodą i żywnością, która wspiera Ciebie i Twoją płodność!
  • Pomiedzy słodkim lenistwem i „nicnierobieniem” a ćwiczeniami i aktywnością.

Równowaga oraz harmonia to klucz do płodności!

Niestety w dzisiejszych czasach problemy z płodnością wynikają z braku tej równowagi.

W następnej części przeczytasz co najbardziej ją zaburza i jak dzięki odpowiedniej diecie oraz stylowi życia wprowadzać równowagę– dla zdrowia, samopoczucia i płodności!